PTT’den Açıklama! Ödemeler Yatırılmaya Başlandı!

PTT’den Açıklama! Ödemeler Yatırılmaya Başlandı!

PTT’den yapılan son dakika açıklamasına göre SGK’dan ödenen doğum yardımı parası, yardımdan yararlanan vatandaşların hesaplarına yatırılmaya başlandı. Konuyla ilgili olarak detaylar şu şekilde…

Doğum parası yardımından yararlananların hesaplarına ödemeler yatırılmaya başlandı. Konuyla ilgili olarak SGK’dan açıklama geldi. SGK, çalışan annelere veya eşi çalışan annelere doğum parası desteği sunuyor. Doğum yardımından yararlanabilmek için annenin veya babanın SGK’lı olması gerekiyor. Kişinin sigorta türünün 4A veya 4C olmasının önemli olduğu ifade ediliyor.

paralar-45-dakikada-ptt-hesaplarina-yatiriliyor-2-5112273.jpg

Kişinin Maaşı Belirleyici

Doğum parasının belirlenmesinde çalışan kişinin aldığı maaş belirleyici etkendir. Maaşın belirli bir bölümü kişiye doğum parası olarak ödenmektedir. Çalışan kişinin almış olduğu 3 aylık brüt üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Brüt ücret üzerinden kişinin günlük aldığı ücrete ulaşılır, sonrasında ücretin 3/2’lik kısmı kişiye ödenir. SGK tarafından doğum parası adı altında bu yardım yapılmaktadır.

Kişinin aldığı maaş doğum parası üzerinde belirleyici olduğu için herkese aynı miktarda ödeme yapılmamaktadır. Kişi 3 aylık süreçte 12.000 TL maaş alıyorsa kişinin günlük ücreti 133 TL’dir. Kişi 16-20 hafta aralığında izne ayrılacağından dolayı alacağı ücret günlük ücretinin 3/2’sine denk gelmektedir ve bu da 88 TL’dir. Kişi eğer ikiz bebek dünyaya getirmişse, doğum izni 20 hafta olur ve ücret de buna göre değişir.

Doğum iznine ayrılan anne rapor süresi başladıktan sonra kesinlikle çalışamaz. Annenin çalıştığı tespit edilirse eğer doğum parası ödemesi iptal edilir. Doğum iznine çıkmadan önce işinden istifa ederse veya çıkarılırsa doğum parasından yararlanmaz. Doğum iznine ayrılmadan önceki 90 günlük süreçte sigorta primi olmayan anneye de doğum parası ödenmemektedir.

Doğum parasından yararlanabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlardan sonuncusu ise bebeğin sağ olarak dünyaya gelmesidir. Ölü doğum ve düşük durumlarında kişi doğum parasından yararlanamaz.

sgk-da-odeme-kriterleri-degisiyor-12-aya-cikarili-4991210.jpg

Gerekli Evraklar Nelerdir?

SGK, bebeğin zorunlu temel ihtiyaçlarının karşılanması için annelere doğum parası ödemesi yapmaktadır. Doğum parasından yararlanmak için kişinin, bebeğin doğum belgesi veya kimlik kartı ile başvuru yapması gerekiyor.

Doğum parasına başvuru işlemleri SGK il/ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilmektedir. Müdürlüklerdeki formların eksiz doldurulması ile başvuru işlemi yapılmaktadır.