SGK’dan büyük müjde! 3.150 TL’ye Kadar Alınabilcek

SGK’dan büyük müjde! 3.150 TL’ye Kadar Alınabilcek

Milyonlarca insanı ilgilendiren Memur ve Emeklilere ilişkin ödemelerde gelişmeler yaşanıyor. Tüm gelişmeleri haberimizde anlattık.

Milyonlarca insanı ilgilendiren açıklamalar hız kesmeden gelmeye devam ediyor. SGK tarafından memur ve emeklilere ilişkin ödemeler gelmeye devam ediyor. Ödenen ücretler incelendiğinde aralarındaki üç kat fark dikkat çekmektedir. Eski memur emeklilerin hayatını kaybetmesinin ardından, ölüm yardımı miktarlarına ilişkin açıklamalar yapıldı. 5510 sayılı Kanuna tabi memur emeklileri, ölümünden sonra ödenen ölüm aylığı ile aynı olmayacak. Biri 3 bin 150 TL seviyesinde iken diğeri 918 TL seviyesinde. Bunun ana nedenleri netleşti.

Sosyal güvenlik kapsamında, emekli veya emekli memur adı altında en azından cenaze masraflarını karşılayacak şekilde ölüm yardımı veya cenaze yardımı adı altında ödeme yapılmaktadır. SGK kapsamında yapılacak her yardımda olduğu gibi bu ödemeler de sosyal devlet ilkesi ile birlikte bir zorunluluk olacaktır. Emekli, malullük, görev ve malullük aylıkları alınırken, ölüm yardımı veya cenaze ödeneği sosyal güvenlik kanunları hükümleri dikkate alındığında verilir.

Ölüm veya cenaze yardımları…

Ölüm ödeneği adı altında yapılan ödemelere baktığımızda, 5434 sayılı kanun ve 5510 sayılı sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kanunları incelendiğinde ölümler için yapılan ödemeler ölümler için yapılan ödemeler olmaya devam etmektedir.

Ancak ölümünden sonra 5510 sayılı Kanuna tabi olan emekli memurlar için ölüm anında ödenen veya ödenmeye devam eden miktarlar aynı verilmez. Burada 5434 sayılı Kanuna tabi olacak emekli memurlar için ölümünden sonra yapılan yardımlardan fazlası, 5510 sayılı Kanuna tabi olacak memurların ölümlerinin üçte birinden daha azdır.