Sigortanız 2002 yılınıda başladıysa erken emekli olabilirsiniz demektir

Sigortanız 2002 yılınıda başladıysa erken emekli olabilirsiniz demektir

Milyоnlarca vatandaş, iş hayatının hemen аrdındаn huzurlu bir emeklilik yaşamı arzuluyor. Erkеn yaşta еmеkli olup kеndi hаyаllerine göre yaşamak isteyen kişiler için standart еmеklilik yаşı 60'а çekildi. Özellikle 2008 yılından sоnra işe girеnlеr için emeklilik şartları hеm dаhа zоr hem de emeklilik hаk süreci daha uzun bir hal aldı.

Peki, 2002 ve 2008 yılları arasında işe giren vatandaşlar için en mantıklı emeklilik formülleri nelerdir? Çalışma hayatı faal olan vatandaşlar, kısa yoldan nasıl emekli olabilmektedirler?

Yeni Yılda En Kısa Yoldan Emekli Olma Hakları Nelerdir?

Çalışanlar için emekli olabilmek 3 temel şarta bağlıdır. SGK tarafından sunulan emeklilik yönteminde bu üç şartın da sağlanması gerekmektedir. SGK, çalışanların belirli bir prim süresini doldurmasının yanı sıra emeklilik hakkını kazanabilecek yaşta olmalarını da istemetkedir. SGK’nın erken emeklilik için talep ettiği şartlar şunlardır;

  • Klasik Emeklilik Hakkı
  • Yaş Nedeniyle Gelen Emeklilik
  • Yaş Koşulu Olmadan Sağlık Nedeniyle Gelen Emeklilik Hakkı

Erken Emeklilik Hakkı

2022 yılından sonra işe girenler için SGK 4500 gün prim ödemesinin ardından yaş koşuluna bağlı olarak erken emeklilik hakkı sağlamaktadır. Fakat bu emeklilik şartında da 25 yıl koşulu geçerlidir.

Yaşa Bakmadan 15 Yılda Emeklilik

Sağlık sorunları olan çalışanlar, yüzde 60 iş gücü kaybına sahip olurlarsa malulen emekli olabilmektedirler. Malulen emekli olma hakkı ise 15 yıl çalışma ve 1800 prim gününde sağlanmaktadır.