SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim?

SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim? SSK, biriken paraların tahsili için bizzat talepte bulunulmasını talep eder.

Sosyal Güvenlik Kurumunda biriken parayı almak için kişilerin bir dilekçe ile kuruma başvurmaları gerekmektedir. SSK'dan toplanan para kişinin banka hesabına yatırılır. Biriken getiriler doğrulanır ve süreç Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla takip edilir. SSK birikimlerini geri almak isteyen kişilerin primlerini hesaplayıp buna göre başvurmaları önemlidir.

issizlik-maasi-tazminat-yillik-izin-flas-deta-5080637.jpg

SSK Birikmiş Parayı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

SGK birikmiş para başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılır. SSK'dan parasını geri almak isteyenlerin SSK'ya başvurması gerekiyor. Talepler şahsen yapılmalıdır. Başkası adına yetkilendirilmiş olsa bile talepte bulunmanıza izin verilmez.

Ayrıca telefon veya dijital kanallardan talepte bulunulamaz. SSK birikim taleplerinin doğrudan kurum üzerinden talep ile yapılması beklenmektedir.

Sigortaya Ödenen Prim Geri Alınır Mı?

SGK, iade özelliğine sahiptir. Emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen primlerin yeterli olmaması durumunda primin geri alınması talebinde bulunulabilir. Primin tahsili için yapılacak talebin Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde yapılması gerekmektedir.

Ayrıca başvuruların şahsen yapılması da önemli bir koşuldur. SSK priminizin başkası adına tahsil edilmesini talep edemezsiniz. Başvuru sahipleri süreci kendi adlarına tamamlamalıdır.

SGK priminin dijital yollarla veya elektronik devlet yoluyla tahsili talep edilemez. Biriken paranın SSK'dan geri alınabilmesi için başvurunun SGK'ya yapılması gerekmektedir.

SGK Prim İadesi Yaş Şartı Nedir?

Prim iadesi için yaş şartı, emeklilik durumu ve cinsiyete göre belirlenir. Emekli olmak isteyen ancak yeterli primi olmayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan iade talebinde bulunabilirler. Prim iadesi almak isteyen kişilerin SGK'ya başvurmaları gerekmektedir.

İade işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen yaş şartları aşağıdaki gibidir:

kadınlar için 58 yıl

erkekler için 60 yıl

SGK Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

SGK prim iadesi hesaplama süreci, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Hesaplama brüt maaş üzerinden yapılır. Ayrıca 4A ve 4B sigorta türlerine göre primlerin hesaplanması da değişiklik göstermektedir.

8.jpg

Sigorta türlerine göre belirlenen prim oranları aşağıdaki gibidir:

Sigortalı 4A üyesi olanlar için: yüzde 14

Sigortalı 4B üyesi olanlar için: yüzde 20

Oranlarınız belirlendi. Ayrıca aylık brüt maaşın yüzde 34,5'i sigorta gideri olarak kabul edilmektedir. Sigorta bedeli ve sigorta türü dikkate alınarak geri ödenecek prim hesaplanır.