2022 İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2022 İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2022 yılına girmiş bulunmaktayız. 2022 ile birlikte birçok şeyde değişiklik meydana geldi. Bu değişikliklerden biri de İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) ‘nin yeniden hesaplanması oldu.

2022 yılına girmiş bulunmaktayız. 2022 ile birlikte birçok şeyde değişiklik meydana geldi. Bu değişikliklerden biri de İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) ‘nin yeniden hesaplanması oldu. 2 gün ve üzeri raporlu vatandaşlara yapılan bu ödeme, E-Devlet ve Alo 170 üzerinden kolay bir şekilde sorgulanabilmektedir. Hangisinden sorgulamak isterseniz oradan sorgulama yapabilirsiniz.

İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İş Göremezlik Ödeneği'nin ne olduğundan bahsedecek olursak; 4/a ve 4/b sigortalılık statüsüne tabi olan sigortalıların iş kazası ve de meslek hastalığı haricindeki herhangi bir sebepten dolayı rahatsızlanması ya da hastalanması durumunda, doktor raporu ile çalıştığı yerde geçici bir süre çalışamaz olarak nitelendirilen yani çalışamaz onamı konulan kişilere SGK tarafından ücret ödenir. İşte bu kişilerin mağduriyetlerini gidermek adına, bu vatandaşlara ödenen bu ücrete İş Göremezlik Ödeneği denir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Ne Zaman Yatar?

İşverenin raporu SGK'ya bildirmesinden sonra 15 gün içerisinde yatırılır. Bu söz konusu para (İş Göremezlik Ödeneği), 2 ay içerisinde alınmalıdır. Eğer ki bu para 2 ay içerisinde alınmazsa, bu durumda para Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri aktarılır. Bu da demek oluyor ki, süreye dikkat ederek davranmakta yarar vardır.

Peki Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

Geçici İş Göremezlik Ödeneği’nin nasıl hesaplandığına gelecek olursak, kurum tarafından yetkilendirilen hekim ya da sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartı ile sigortalıya verilmelidir. İş göremezliğin üçüncü gününden başlar. Her gün için verilir.

Hastalık halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, ayaktan tedavilerde de günlük kazancın üçte ikisi olmaktadır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Raporun alınabilmesi için ilk olarak çalışanın işverene raporu götürmesi gerekir. İşveren de 5 gün içerisinde e-rapor sistemine girmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkili kişileri de bu raporu inceleyip onaylar. Daha sonra da PTT'ye ödeme talimatı gönderir. Çalışan vatandaşa bilgilendirme SMS şeklinde gelir. Daha sonra ise, tüm bu aşamalardan sonra çalışan vatandaş rapor parasını PTT'ye gidip alabilir.