A101’de Skandal! Atılacak Ürünleri Bakın Ne Yapıyorlarmış!

A101’de Skandal! Atılacak Ürünleri Bakın Ne Yapıyorlarmış!

A101’in eski bir personeli bozulan ve atılması gereken ürünlere ne yapıldığını anlattı.

Türkiye’nin her noktasında mağazası bulunan A101’le ilgili bir skandal ortaya çıktı. Eski bir çalışanın anlattıklarına göre işçilere son kullanım tarihi yaklaşan ürünleri satmaları için baskı yapılıyor. Market içinde yapılan sayımlarda eksik çıkması durumunda ise ortaya çıkan zararı personellerin karşılaması isteniyor.

buyuk-skandal-a101-bozulan-urunleri-bakin-ne-yapiyorlar-60f2827a13383.jpg

A101’de çalışan işçiler son kullanım tarihi yaklaşan ürünlerin müşterilere el altından onların da bilgileri dahilinde satıldığını dile getiriyor. Son kullanım tarihi geçen ve imha edilmesi gereken ürünlerde ise durum biraz daha farklılaşıyor, bu ürünleri çalışanların satın alması isteniyor ve baskı yapılıyor. İşçiler kendi ceplerinden satın almayıp ürünlerin imha edilmesi gerektiğini söylediğinde ise işten çıkarılma tehditleri alıyorlar.

Tehdit ve Mobbing

Birgün’ün haberine göre market içinde son kullanım tarihine az bir süre kalan ürünler ayrılıyor ve bu ürünler müşterilerin bilgisi dahilinde indirimli olarak satılıyor.

A101’in eski bir personeli SKT’leri gelen ürünlerin satışı için kendilerine baskı yapıldığını, ürünleri satamayan personellerin işten çıkarılmakla tehdit edildiğini belirtiyor. İmha edilmesi gereken ürün sayısı artınca da çalışanlara yapılan baskının da arttığını dile getirdi.

Bazı yerlerde SKT’leri geçen ve bu ürünleri satamadıkları için mobbinge uğramak istemeyen işçilerin bu ürünleri satın alıp çöpe attıklarına şahit olduğunu söyledi.

Market içinde envanter sayımında eksik olması, depodan eksik ürün gelmesi durumunda da zararın işçiden karşılanmak istendiğini belirtti. Hırsızlık olaylarının kamera ile kanıtlanamaması durumunda da ürünün bedelinin yine çalışandan alınmak istendiğini ifade etti.

a101-depophoto-16-9-1580061417.jpg

Kabul Etmeyene Ceza Davası

Mağaza Market-Sen temsilcisi Nurseli Gözüaçık, İzmir’deki bir sayımda 55 bin TL açık meydana geldiğini, bu açığın çalışanlardan karşılanmak istendiğini söyledi. Çalışanların bu istediği kabul etmemesi üzerine işten çıkarıldıklarını belirten Gözüaçık, ayrıca haklarında ‘mağazanın imkanlarını kullanarak zenginleşmek’ iddiasıyla ceza davası açıldığını da sözlerine ekledi.