Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Aile Hekimi E-Devlet ile Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Değiştirme İşlemleri

Ülkemizde 2010 yılından beri aile hekimliği uygulaması yapılmaktadır. Her vatandaş kendi semtinde bulunan sağlık ocağının aile hekiminde muayene olmaktadır. Aile ve Toplum Sağlık Merkezleri her vatandaş için bir hekim atamaktadır. Ancak bazı kişiler aile

Ülkemizde 2010 yılından beri aile hekimliği uygulaması yapılmaktadır. Her vatandaş kendi semtinde bulunan sağlık ocağının aile hekiminde muayene olmaktadır. Aile ve Toplum Sağlık Merkezleri her vatandaş için bir hekim atamaktadır. Ancak bazı kişiler aile hekimini değiştirmek istemektedir. Peki, aile hekimini değiştirme şansı vardır mıdır?

600x314-aile-hekimi-sorgulama-ve-ogrenme-islemleri-nasil-ve-nereden-yapilir-1570702325877.jpg

Vatandaşlar diledikleri zaman aile hekimini değiştirme şansı bulunmaktadır. Üstelik bu işlemi yapmak oldukça basittir. Evden çıkmadan internet üzerinden aile hekimini değiştirme işlemini kolayca yapabilir ve dilediğiniz aile hekimini seçebilirsiniz. Yazımızda aile hekimi bilgisi sorgulama ve aile hekimi değiştirme işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Aile Hekimi Sorgulama

Birçok vatandaş aile hekiminin kim olduğunu bilmemekte ve nasıl öğreneceğini merak etmektedir. Aile hekimi sorgulama işlemi ile hekiminizin kim olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Aile hekiminizi sorgulamak için ilk yöntemlerden biri SMS ile sorgulama yapmaktır. Ancak her operatörde SMS atılan numaralar farklıdır. Her operatörün numarası farklı olsa bile yazılan mesaj aynıdır. Aile hekiminizi öğrenmek için tüm operatörlerden “AH T.C. kimlik numarası” operatörünüzün numarasına mesaj atın. Türk Telekom kullanıcılar ‘5151’, Vodafone kullanıcıları ‘5115’ ve Turkcell kullanıcıları ise ‘7777’ hatlı numaraya mesajı göndermesi gerekmektedir. Yapacağınız bu işlemin ücretli olduğunu belirtmeliyiz.

E-Devlet Üzerinden Aile Hekimi Değiştirme

Aile hekimini değiştirme talebinizi E-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak aile hekimi değişikliği yapabilmek için bazı durumlar vardır. Eğer şartlar uygunsa hekim değişikliği yapabilirsiniz. Aile hekimi değişikliği için gerekli şartlar şunlardır:

l Bir hekim üzerine kayıtlı hasta sayısı 4000’den az olmalıdır.

l Değişim hakkı 3 ayda bir kezdir. 3 ay içerisinde değişim yaptıysanız sürenin geçmesini beklemelisiniz.

l Hekim değişikliği her ayın 5’i ve 21’i arasında yapılmaktadır. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda yine bu tarihler arasında gerçekleşir.

55802943-303.jpg

l Hekim değiştirme talebinde bulunduktan sonra işleminiz onaylanana kadar iptal etme hakkınız bulunur. Değişim olduktan sonra iptal hakkınız yoktur.

l E-devlet üzerinden ya da E-nabız üzerinden kolaylıkla aile hekimi değişikliği yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra aile hekimini değiştir sekmesine girmeniz ve değişim yapmanız yeterlidir.