AKP'nin Öcalan planı deşifre oldu

AKP'nin Öcalan planı deşifre oldu

KRT TV Genel Müdürü ve gazeteci Adnan Bulut ile Dünya Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı dün akşamki Şimdiki Zaman programında AKP'nin oy için, 'Umut hakkı' kapsamında PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı 2024'te serbest bırakabileceğini gündeme getirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin geçen haftaki grup toplantısında, HDP’nin tutuklu eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil. Onlarında kendi içlerinde ayrı bir hesaplaşmaları var. Ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar” dedi.

Erdoğan'ın sözleri dün akşamki Şimdiki Zaman programında gündeme geldi. Dünya Gazetesi yazarı Zeynep Gürcanlı, AKP'nin 'umut hakkı' kapsamında PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı serbest bırakabileceğini, yada ev hapsine çıkarabileceğini dile getirdi.

İşte Gürcanlı'nın o sözleri:

KRT TV Genel Müdürü ve gazeteci Adnan Bulut ise Şimdiki Zaman programına gönderdiği not ile Gürcanlı'nın sözlerinin hukuki dayanağı olduğu bilgisini verdi. Gazeteci Bulut, "Öcalan'ın gözaltına alındığı gün esas alınır. Uluslararası anlaşmalara uyulursa Öcalan 25 yılı tamamlayınca serbest kalır. AKP bu kozu kullanabilir. 2024’te gözaltına alınmasının 25. yıldönümünde serbest kalma kozunu kullanarak kürt oylarına oynayabilir" dedi.

İşte Bulut'un o sözleri:

ÖCALAN MEŞRULAŞTIRILMAK MI İSTENİYOR?

Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin ise Erdoğan'a istihbarat raporları gittiğinin altını çizerek, siyaset alanında sesini duyurmaya çalışan Demirtaş'ın değil, PKK-KCK'nın başı Öcalan'ın 'enstrüman' olarak kullanıldığını söyledi.

"ÖCALAN HDP TABANI İÇİN YALAYAN BİR ÖLÜ"

HDP'li vekillerle görüşen Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, "Hiçbir bilgileri olmadığını söylediler" ifadelerini kullandı. Yarkadaş, "Öcalan HDP tabanı için yaşayan bir ölü" dedi.

ŞİMDİKİ ZAMAN'DA DÜN GECE KONUŞULDU AKŞENER BUGÜN AKP'Yİ UYARDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında, Öcalan'ın serbest bırakılacağı iddiasına sert çıktı.

Akşener, "Yargılaması süren Selahattin Demirtaş'ı teröristbaşı Öcalan'a şikayet etti. Rezalete bakar mısınız? Eğer İmralı'dakini çıkarmanın peşindeysen orada duracaksın. Sakın ha! Sakın ha! Sakın ha!" ifadelerini kullandı.