Aşısızlar için PCR testi kararı alındı

Aşısızlar için PCR testi kararı alındı

Valiliklere gönderilen genelgeye göre, uçakla şehirler arası seyahatte aşısız, aşı sürecini tamamlayan, son 180 günde de Covid-19 geçirmemiş kişilerden de PCR istenmesi devam edileceği ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valiliklerine genelge gönderildi. Gönderilen genelgeye göre, aşısız veya aşı sürecinin tamamlamayan, 180 gün içerisinde hastalığı geçirmemiş kişilerin, belirli alanlarda girişlerinde veya tolu ulaşım araçlarıyla seyahatlerinde azami olarak 48 saat öncesine ait negatif test şartı talep ediliyor.

Genelgede, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar belirtildi

Buna göre, huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin aşısız veya son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün değerlendirmesi uyarınca uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişiler için de PCR testi uygulaması sürecek.

Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapmakta olan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak.