ByPass Nedir Nasıl Yapılır?

ByPass Nedir Nasıl Yapılır?

Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı, ciddi bir operasyondur. Operasyonun gerek öncesinde gerek sonrasında, sağlığın korunması açısından dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Kalp damar tıkanıklığı için uygulanacak operasyonun türü, hastanın durumuna ve hastalığın derecesine göre belirlenir. Bu operasyonlar, stent takmak veya bypass yapılmasıdır.

bypass-ameliyati-612x367.jpg

Stent takılırken kasık veya kol bölgesinden girilir ve hasta uyutulmadan damara yerleştirilir. Basit bir işlemdir ve operasyon sırasında komplikasyon oluşma riski azdır. Felç oranı da düşüktür ancak, operasyon sonrası tekrar tıkanma ihtimali yüksektir.

Kalp Damar Tıkanıklığı Ameliyatı: ByPass

Bypass, zor olsa da kalp damar tıkanıklığının en etkili tedavi şeklidir. Ancak, oldukça zor bir operasyondur. Ameliyat sırasında, birçok komplikasyon oluşabilir. Hasta, genel anestezi tekniği ile uyutularak, vücudunun, genellikle kalça bölgesi olmak üzere herhangi bir yerinden alınan damar, kalbin tıkalı damarına dikilir.

Ameliyat sırasında hastanın kalbi durdurulur ve makineye bağlanır. Göğüs kafesi açılarak yapılan bypass ameliyatı sonrasında, tıkanma ve kalp krizi ihtimali düşüktür. Byypass ameliyatının en büyük riski, operasyon sonrası felç riskidir. Kalp damar tıkanıklığı nedeniyle ameliyat olan kimse, operasyon bittikten sonra hastalıktan kurtulduğunu düşünmemeli, aksine ömür boyu bu hastalıkla yaşayacağını bilerek ona göre hareket etmelidir.

Byypass ameliyatı olan kişi, yaşam tarzını ve beslenme düzenini tümüyle değiştirmelidir. Başta sigara ve alkolden uzak durulmalı, tuzsuz yemeye özen gösterilmelidir. Bir de, ameliyat olduktan sonra hastayı ve yakınlarını, oldukça hassas bir dönem beklemektedir. En az üç ay, hastanın yanına kimsenin alınmaması, gayet steril bir ortamda bol bol istirahat ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu dönemde hastanın enfeksiyon kapması demek, sağlığı açısından büyük risk demektir.

Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı, tıkalı damarların açılmasına yönelik bir operasyondur. Ciddiyeti, tıkalı damar sayısına göre değişmektedir. Hastanın durumuna göre, 6-8 saat arası sürebilmektedir. Ameliyat sırasında veya sonrasında hayati komplikasyonlar oluşabilir. Ameliyat sırasında ölüm riski düşüktür ama hastalığın ilerlemişliğine göre karşılaşılabilecek bir durumdur.

bypass-min.jpg

Sonrasında ise, kişinin sağlığına ve doktoru n tavsiyelerine dikkat etmemesi, felç riskini arttırmaktadır. Kalp damar tıkanıklığı ameliyatı olan kimse, komplikasyon riskini azaltmak için düzenli olarak kontrollerine gitmeli, beslenmesinden günlük aktivitelerine kadar tüm ihtiyaçlarını bir süre, doktoruyla irtibat halinde olarak gerçekleştirmelidir.