Çin’den Çok Önemli Sinovac Aşısı Kararı! İki Doz Aşı Olanlar İçin Yeni Plan!

Çin’den Çok Önemli Sinovac Aşısı Kararı! İki Doz Aşı Olanlar İçin Yeni Plan!

Çin tarafından geliştirilen Sinovac aşısına dair Çin hükümetinden de önemli bir karar çıktı. Amerika’nın Sesi adlı sitenin haberine göre iki doz Sinovac aşısı olanlara 3. doz olarak BionTech aşısının yapılması planlanıyor.

Koronavirüse karşı tüm dünyada ciddi bir aşılama devam ediyor. Ülkemizde de BionTech aşıları son dönemde büyük bir artış gösterirken; virüsün varyantlarına karşı Biontech’in daha etkili olduğu fikirleri günden güne artmaya da devam ediyor. Bilindiği üzere Çin tarafından üretilen ve en çok rağbet gören iki aşıdan biri olan Sinovac aşısına dair Çinli yetkililerden de adım atılmaya hazırlanıyor.

3104931-1200x627.jpg

Yapılan habere göre Çin hükümetinin iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara 3. doz olarak BionTech’i yapmaya karar vereceği belirtildi. 3. doz aşının BionTech yapılmasıyla virüse karşı bağışıklığın daha da güçlendirilmesi hedeflenirken; aşının koronavirüs varyantlarına karşı daha etkili olduğu fikri üzerinde duruluyor. Bilindiği üzere koronavirüs etkileri son birkaç ayda ciddi şekilde azalırken; virüsün alfa ve delta varyantları ise hala can yakmaya devam ediyor.

kapak-130753.jpg

BionTech aşısına dair bir dizi test çalışmasında bulunan Çin hükümeti bu aşı ile virüse karşı daha da etkili bir bağışıklık oluşturmayı hedeflediği öğrenildi. Keza yapılan araştırmalara göre BionTech aşısının alfa varyantına karşı % 93,7 ve delta varyantına karşı ise % 88 koruma sağladığı açıklanmıştı.