Doktorun yazmadığı antibiyotik kullanan 5 milyon kişi hayatını kaybetti

Doktorun yazmadığı antibiyotik kullanan 5 milyon kişi hayatını kaybetti

Bilim insanları tarafından sürekli olarak altı çizilen ve ‘gizli bir salgın’ olarak nitelendiren bilinçsiz antibiyotik kullanımıyla ilgili paylaşılan veriler oldukça korkutucu.

The Lancet isimli önemli bilim dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, antimikrobiyal dirençten kaynaklı olarak 2019 yılında tam 1 milyon 270 bin insan hayatını yitirdi. Peki bu intimikrobiyal direnç nedir?

Antimikrobiyal direnç, vücudun oluşan enfeksiyonlara karşı kullanılan ilaçlara (antibiyotiğe) direnç göstermesi anlamına geliyor. Sağlıkçılar, hastaya antibiyotik verip düzelmesini bekliyor olsalar da böyle bir şey gerçekleşmiyor, ilaçlar hiçbir işe yaramıyor. İşte bu durum, bugüne dek en az 4 milyon 950 bin kişinin AMD'ye bağlı bakteriyel enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetmesine yol açtı. Uzmanlar bu rakamların, AIDS ya da sıtma gibi ölümcül olan hastalıkların neden olduğu ölümlerden daha fazla olduğunu düşünüyorlar.

ÖLÜMLER EN FAZLA AFRİKA VE GÜNEY ASYA ÜLKELERİNDE...

The Lancet'te yayımlanan araştırmanın başındaki isim olan Prof. Dr. Chris Murray, AMD'ye bağlı ölümlerde artış olduğunu ve bunun önüne geçilebilmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini ifade ediyor. Tıbbi anlamda bu konuyla ilgili ne yapılır bilinmez ancak bilim insanlarına göre bilinçsiz ilaç, özellikle de antibiyotik kullanmamak, AMD'ye bağlı ölümden korunmak için çok önemli.

Bilim insanları tarafından yapılan son araştırma, bilim insanlarını 3 sonuca ulaştırdı. Bu sonuçlar şu şekilde karşımıza çıktı:

AMD her ne kadar bütün yaş gruplarını etkilese de, araştırma özellikle genç yaş gruplarının yüksek risk altında olduğunu, her beş ölümden birinin ise beş yaş altı çocuklarda yaşandığını gözler önüne seriyor.

Özellikle antibiyotik direncine dikkat çeken araştırmaya göre ölümler en fazla Sahraaltı Afrika ve Güney Asya ülkelerinde görülüyor. Her 100 bin ölümün 24'ü bu coğrafyalarda yaşanıyor. Bir diğer bulgu ise ölümlerin düşük gelirli ülkelerde yüksek gelirli ülkelere göre daha fazla olması. Her 100 bin ölümden 13'ü yüksek gelirli, 56'sı ise düşük gelirli ülkelerde yaşanıyor.

Araştırmaya göre ölümlerin çoğu zatürre gibi alt solunum enfeksiyonu ve sepsise neden olan kan dolaşım enfeksiyonlarından kaynaklanıyor. Ayrıca koli basili ve diğer bazı bakteriyel enfeksiyonlar da ilaç tedavilerine direnç sebebiyle ölümle sonuçlanabiliyor.