E-devlet ile pasaport (IMEI) kaydı nasıl yapılır?

E-devlet ile pasaport (IMEI) kaydı nasıl yapılır?

Yurt dışından alınan bir telefonun, ülkemize geldiğinde e-devlet aracılığı ile nasıl kayıt oluşturulacağı anlatılmıştır.

E-devlet aracılığı ile pasaport kaydı yapılabilir mi? E-devlet üzerinden pasaport kaydı oluşturma işlemi nasıl gerçekleşir? E-devlet ile pasaport (IMEI) kaydı nasıl oluşturulur? E-devlet ile pasaport (IMEI) kaydetme işlemi nereden yapılır?

E-DEVLET İLE PASAPORT (IMEI) KAYDINI GERÇEKLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Birçok imkan ile internet üzerinden kolayca işlem yapabilmeyi sağlayan e-devlet; aynı zamanda çok merak edilen konulardan birisi olan pasaport kaydını yapma avantajını, sorunsuz halledebilme olanağı da sunuyor.

E-devlet ile oldukça kolay işlemler neticesinde istenen sonuçları almak için bazı yöntemlerin halledilmesi gerekir.

Pasaport (IMEI) kaydı için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıralayarak, sizler için kolaylık yaratmak istedik:

- Öncelikli olarak; yurt dışından alınmış-getirilmiş olan cep telefonu kullanımının, normal bir şekilde kullanılabilmesi için BTK’nın iznine ihtiyaç vardır. Bu yüzden ilk olarak telefon BTK’ya kayıt edilir. ( Kayıt yaptırılması için herhangi bir hareket tespit edilmemiş olan cihazlar derhal tespit edilerek, bu telefonların hattı; birkaç gün ile birkaç ay arasında değişebilen süre içerisinde kapatılır ve böylece telefon bloklanarak işlevsiz hale getirilmiş olur.)

- E-devlet şifreniz yok ise; PTT şubelerinden şifre alarak, sisteme kolay erişim sağlayabilirsiniz.

- Pasaport kaydı için gerekli olan harç miktarını (2772 TL)* vergi dairesi aracılığı ile yatırmalısınız.

- Harç bedelini ödemek, kaydın tamamlanması anlamına gelmeyeceğinden; diğer işlemleri de eksiksiz yerine getirmek gerekir.

- E-devlet şifresini aldıktan sonra sayfaya giriş yaptığınızda; e-işlemler kısmındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bölümünün altındaki yerde, cihazın kayıt hakkı olup olmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.

- Telefonun kayıt edilmesinde bir sakınca mevcut değilse, o zaman kayıt işlemi için harekete geçmek gerekir.

- Sonraki süreçte e-devlet sayfasındaki e-hizmetler bölümünde yer alan, BTK IMEI seçeneğine giriş yapmalısınız.

- Karşınıza çıkan açıklama yazısını okuduktan sonra, altındaki “devam” butonu ile bir sonraki sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

- Unutulmaması gereken bir başka önemli bilgi ise, harcın yatırılmasının ardından; e-devletle ilgili yapılması gereken kaydın 120 gün içinde yapılması mecburiyetidir.

- 120 gün içinde tamamlanmayan kayıtlar, iletişime kapalı hale getirilerek, cihazdan yararlanmayı engelleyecektir.

*Güncel bilgiler için gerekli yerlerden bilgi alınız.