En yüksek internet hızı hangi şehirlerde?

En yüksek internet hızı hangi şehirlerde?

Speedtest tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye’de en hızlı mobil internet ve sabit internet sağlayıcılarının hangileri olduğunu açıkladı. 2021 yılının ilk 4 çeyreği için yayımlanan rapora göre TurkNet sabit internetin, Turkcell’de mobil internetin lideri oldu.

Türkiye’de yapılan internet hız testlerine göre, Avrupa ve Dünya’ya göre, ülkemiz oldukça geride kalıyor. Altyapının yetersizliği sebebi ile nedeniyle internet hızı ve teknolojilerinin gelişimi yavaş bir şekilde ilerliyorken, yeni internet abonelerinde memnun olmayan aboneler, internet sağlayıcısının hangisi olduğunu merak etmeye devam ediyor.

Abonelerin bu konudaki merakını Speedtest giderdi. Speedtest, 2021’in 4. çeyreği için Türkiye’de en hızlı ve en yavaş interneti sunan sağlayıcıları açıkladı. Liste, hem mobil internet hem de sabit internet sağlayıcılarını kapsayacak şekilde paylaşıldı. Gelin, Türkiye’deki internet sağlayıcılarının sağladığı en güncel ortalama hızlarına bakalım.

İNTERNET HIZININ EN YÜKSEK OLDUĞU ŞEHİR İSTANBUL

Yayımlanan rapora göre Türkiye’de en hızlı mobil internet sağlayıcısı Turkcell oldu. Üç büyük operatör arasında bulunan Vodafone ise internet hızı ve gecikme süresi konusunda Turkcell’in ve Türk Telekom’un ciddi düzeyde gerisinde kaldı. Sabit internet sağlayıcılarında lider TurkNet olurken, Türk Telekom, müşterilerine en düşük hız sunan sağlayıcı oldu.

Ortalama internet hızının en yüksek olduğu şehirse İstanbul idi. İstanbul’u Ankara, Bursa, İzmir ve Adana takip etti. Türkiye’de mobil internete erişim sağlayan cihazlarda en hızlı indirme hızı sunan cihazlar ise Apple cihazları oldu. Apple, ortalama 59,20 Mbps hız sunarken bu değer, Apple’ı takip eden Samsung’ta 45,02 Mbps idi.

Türkiye’nin en hızlı mobil internet sağlayıcıları

Turkcell – 71,49 puan
Türk Telekom – 41,19 puan
Vodafone – 23,79 puan

Mobil internette gecikme sıralaması:

Türk Telekom – 27 milisaniye
Turkcell – 30 milisaniye
Vodafone – 49 milisaniye

Türkiye’nin en hızlı sabit / kablo internet sağlayıcıları

TurkNet – 44,60 puan
Türksat Kablo – 36,79 puan
Turkcell – 34,51 puan
Vodafone – 24,98 puan
Türk Telekom – 19,66 puan

Sabit internette gecikme sıralaması:

Türksat Kablo – 14 milisaniye
TurkNet – 17 milisaniye
Turkcell – 20 milisaniye
Türk Telekom – 23 milisaniye
Vodafone – 35 milisaniye

Listede görülen ‘puan’, ‘Speed Score (Hız puanı)’ yerine kullanıldı. Speedtest, bu puanlamayı indirme ve yükleme hızlarını değerlendirerek ortaya koyuyor. Puanın %90’ını indirme, %10’unu yükleme hızı oluşturuyor.

Türkiye, 31,43 Mbps ortalama mobil internet hızıyla dünyada 59. sırada, 26,87 Mbps ortalama sabit internet hızıyla da dünyada 105. sırada yer alıyor.