EVİNİZDEKİ GİZLİ HAZİNEDEN SİZDE HABERDAR OLUN !!

EVİNİZDEKİ GİZLİ HAZİNEDEN SİZDE HABERDAR OLUN !!

Çoğumuzun belki de evinde olan ama ne kadar değerli olduğunu bilmediğimiz katalin objeler. Belkide evinizde gizli bir servet var ve sizin bundan haberiniz yok... Nedir bu Katalin Objeler ? Gelin birlikte bakalım haberin devamı için >>>

Katalin ( Catalin) 1927 yıllarında Amerikanın New york şehrinde American Catalin Corportion şirketi tarafından patenti alınmış ve üretimine başlanmıştır. Saydam ve yarı saydım özellikler gösterebilen, her renkte üretilmiş genelde kahverengi tonlarda üretilen bir çeşit fenol formaldehit materyal markasıdır.

b8328bbc-5f0c-40f5-b664-9c2083186318.jpg

O yıllarda üretildiği dönemlerde çeşitli ev eşyaları, takılar bilardo topları antika biblolarda, dekoratif amaçlı radyolar aksesuarlar ve birçok alanda üretimi yapılmıştır. Günümüzde bu ürünler koleksiyonerlerin ilgi odağı olmuştur... ısıya dayanıklı, sert bir malzemedir ısıtıldığında yapısında ötürü fenolik koku verir. Bilinene göre 1950'li yıllarda malzemenin üretimi durmuştur ilerleyen yıllarda katalinin yerine kullanılacak birçok farklı malzeme üretilmiştir ve kullanılamaktadır. Özellikle hepsinin yerini plastik malzemeler almıştır.

32-5.jpg

Osmanlı diye tabir esilen tespithte kullanılan maddenin adı bakalittir. Bakalitin üretim yılı 1907'dir. O tarihlerde de plastiğin yerine kullanıyordu. Daha sonra kaliteyi biraz düşürerek Katalin üretmeye başladılar. 1950 yıllarından sonra günümüzdeki plastiğin bulunmasıyla Katalin üretimi de durmuştur. Osmanlı tesbihler dahil Katalin ve Sıkma kehribarlar sentetiktir. Osmanlı tesbihlerini değerli kılan içerisindeki maddenin günümüzde üretilmemesidir.

Eğer evinizde katalin olduğunu düşündüğünüz objeler varsa bunları tespih yaptırarak sevdiklerinize güzel hediyeler verebilir ya da satarak para kazanabilirsiniz. Ama günümüzde bu objeleri bulmak o kadar zorlaştı ki saklayarak ilerde daha da değerlenmesini bekleyebilirsiniz...