İkinci El Araba Pazarı Mart Ayında Artacak mı? Araba Alırken Dikkat Edilecek Yüzde 10 Detayı!

İkinci El Araba Pazarı Mart Ayında Artacak mı? Araba Alırken Dikkat Edilecek Yüzde 10 Detayı!

2022’in ilk aylarından başlayarak araba piyasası hem ikinci elde hem de sıfır piyasasında durma noktasına geldi. İnsanlar uzun süredir bu konuyu tartışıyor ve fiyatların düşüp düşmeyeceğini öğrenmek istiyor. Bu talep yetersizliği uzun süre devam etmesi durumunda fiyatlar düşecektir. Hatta bu dönemde %10-20 arasında fiyat düşüşleri yaşandı.

Ancak bu konunun Mart ayının başlamasıyla birlikte biteceği de tahmin ediliyor. Bu konuda açıklama Otostat Yönetim Kurulu Başkanından geldi.

Bu düşüşün artık her yıl yaşandığını ve bahar aylarına girilmesiyle birlikte durumun eski haline geleceği Başkan Ziya Alp tarafından yapıldı.

İkinci El Arabalarda Fiyat Düşer mi?

Otostat Başkanı Alp, ayrıca ikinci el arabalarda fiyatlar düşer mi sorusuna da cevap verdi. Kış ayları geldiğinde her yıl araç satışlarında düşüş yaşandığını belirten Alp, bahar ayları ile birlikte satışların yükselmeye başlayacağını aktardı.

Uzun vadede bakıldığında bu durumun artık standart haline geleceği de görüldü. Ayrıca fiyatların düşmesinin söz konusu olmadığını da etkiledi. Yüksek fiyatların ardından pazarın dengelendiğini ve bu şekilde devam edeceğini de aktardı.

Ayrıca ikinci el araç alacakları da uyardı. Dikkat etmeleri gereken önemli detayların başında aracın hasar kaydının, araç değerinin %10’unu geçmemesi gerektiğini aktardı. Bu oranın aşılması durumunda araçta daha büyük bir sıkıntı olacağının unutulmaması gerektiğini de aktardı.

ikinci-1.jpg

Ekspertiz İçin Kurumsal Firmalar Tercih Edilmelidir!

İkinci el araba pazarının birkaç aydır düşük seyrettiği biliniyor. Bu da fiyatlarının düşmesi yönünde beklentiyi yükseltti. Az da olsa bir düşüş yaşansa da Mart ayından itibaren uzmanlar pazarın tekrar hareketli günlerine döneceğini düşünüyor.

İkinci el araç en çok tercih edilen seçenek olarak görülüyor. Ama birçok insan ikinci el araç alırken genelde kandırılmaktan korkuyor. Bunun olmaması için alacağınız aracı iyi bir ustaya veya eksperiz şirketine göstermeniz gerekiyor.

Piyasada araç fiyatlarının çok yüksek olması çok sayıda kötü niyetli insanında burada yer almasına neden oluyor. Konuya hakim olmayan insanlarda genelde çok uygun fiyata satılan bu araçları tercih ediyor. Ama bu durum ileri de onların başına ciddi bir sorun olarak geliyor. Sizler bunu yaşamak istemiyorsanız alacağınız aracı iyi bir eksperiz şirketine götürmeyi ihmal etmemelisiniz.