Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olabilir?

Kadınlar Nasıl Erken Emekli Olabilir?

Çoğu çalışan kadını ilgilendiren erken emeklilik şartları bazı koşullar altında değişiklik gösterebiliyor.

Çoğu çalışan kadını ilgilendiren erken emeklilik şartları bazı koşullar altında değişiklik gösterebiliyor. Kadınlarda erken emeklilik için; doğum borçlanması, yaştan emeklilik, engelli çocuğa sahip olma gibi pek çok konuda erken emekli olma şansı yakalayabiliyor. Bu sayede erken emekli isteğini yerine getirebiliyorlar.

Erken emekli olmak için bazı ayrıcalıklar sahip olunması gerekmektedir. Bu ayrıcalıkları yazımızda sizlere detaylıca aktaracağız. Sizler de erken emekli olmak gibi bir düşünce sahipseniz bu yazımızı dikkatli bir şekilde okuyabilirsiniz. Kadınlarda erken emekliliğe dair pek çok konuya değinmiş olacağız. Böylelikle "Kadınlar nasıl erken emekli olabilir?” sorusuna dair cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz kadınlarda erken emekli olma şartlarını başlıklar hâlinde açıklayalım:

Kadınlarda Doğum Borçlanması

Kadınlarda geçmiş yıllarda çıkarılan bu yasa ile birlikte, kadınlar artık rahatlıkla erken emekli olabiliyorlar. Bu hak, ilk çıktığı zamanlarda sadece SSK kadın çalışanları kapsasa da daha sonraları bu hak; memur olan kadınlara ve bağ kurlu olan kadınları da kapsamıştır. Bu hak ile birlikte kadınlar toplam 6 yıl yani 2160 gün civarında bir zaman kazanabilmektedir. Ve bunun yanında 3 çocuğa kadar borçlanma hakkına da sahip oluyorlar. Burada aranan tek koşul annenin borçlanacağı çocuklarının, sigortalı olan zamanlarda doğurmuş olması gerekmektedir. Ne yazık ki sigortalı olmadan önce dünyaya çocuk getirmiş olan kadınlar bu haktan mahrum kalıyorlar.

Yaştan Emeklilik

Bu emeklilik tarzı, en yaygın olarak bilinen emeklilik tarzlarından bir tanesidir. Bu emekliliğin diğer bir adıysa kısmi emeklilik olarak adlandırılmaktadır. Yaştan emeklilikten yararlanabilmek için belirli bir yaşı doldurmuş, belirli bir gününü doldurmak gerekmektedir. Yaştan emeklilikte; 3600, 4500 veyahut 5400 prim günü ile emekli olunabilmektedir.

Engelli Çocuğa Sahip Olma

Erken emeklilik şartlarından bir tanesi ise engelli çocuğa sahip olmaktır.

Erken emeklilik için gereken şartlardan bir tanesi olan engelli çocuğa sahip olma, 2008 yılı ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Buna göre engelli çocuğa sahip olan kadınlar, çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanmıştır. Böylelikle emekli olma zamanını daha erken tarihlere çekebilme hakkına sahip olabiliyorlar.