O İlçede Oturmak Ölümü Beklemek Gibi!

O İlçede Oturmak Ölümü Beklemek Gibi!

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Karaburun’da meydana gelen depremler sonrasında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ercan, Twitter hesabından dikkat çeken paylaşımlarda bulundu. İzmir’in Bayraklı ilçesi için ‘Tabuta yatıp gömülmeyi beklemektir’ diyen Prof. Dr. Ercan, daha öncesinde Karaburun – Midilli arasında yer alan bölgenin tekrar deprem üretme potansiyeli olduğunu dile getirmişti. Ayrıca İzmir’in Bostanlı, Karşıyaka, Çiğli, Alaybey, Mavişehir, Bayraklı, Menemen ve Bornova ilçeleri için önemli uyarılarda bulunmuştu.

cok-onemli-deprem-uyarisi-o-ilcede-oturmak-tabuta-grip-olumu-beklemektir-60fe789229c40.jpg

Yeniden Bir Deprem Üretecektir

Prof. Dr. Ercan, Karaburun’da meydana gelen 4-5 büyüklüğündeki depremlerin önceki depremlerin artçıları olarak devam ettiğini, Karaburun ve Midilli arasının uzun bir süredir deprem beklenilen yer olduğunu söyledi. Bölgenin 7.0 – 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretmesi gerektiğini ancak 7’den daha küçük depremler ürettiğini ve bu depremlerin bölgedeki gerginliği boşaltmaya yetmediğini ifade etti.

Bölgenin yeniden toparlanıp 6.8 – 6.9 büyüklüğünde bir deprem üretmeye gebe olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Ercan, depremin ne zaman gerçekleşeceği konusunda net bir tarih vermedi, çok ileride bölgede yeniden şiddetli bir depremin yaşanacağını söyledi. Hali hazırda meydana gelen artçı depremlerin ise 2-5 yıl kadar devam edebildiğini de belirtti.

prof-dr-ahmet-ercan-uyardi-yikici-buyuklukte-deprem-bekliyoruz-1603185038.jpg