Ölümcül Patlamadan Yaklaşık Bir Ay Sonra Tonga'da İnternet Hizmeti Geri Yüklendi

Ölümcül Patlamadan Yaklaşık Bir Ay Sonra Tonga'da İnternet Hizmeti Geri Yüklendi

Tonga, bir volkanik patlama ve tsunaminin kabloları kesip adayı Güney Pasifik'te izole etmesinden yaklaşık bir ay sonra Salı günü dünyanın geri kalanıyla iletişimi yeniden kurdu.

Yetkililer, 15 Ocak'taki patlama sırasında kopan adaya İnternet hizmeti sağlayan bir su altı kablosunun Salı günü ana Tongatapu adasına yeniden bağlandığını söylediler.

Haftalar sonra ilk kez adadaki insanlar denizaşırı akrabalarıyla iletişim kurabildi ve haberleri internetten okuyabildi

Kaniva Tonga'ya göre bir sakin, "Artık dünyayı görebiliyoruz" dedi.

Yetkililer, Tonga Kablo Sisteminin yaklaşık 50 mil uzunluğunda bir dizi kesintiye uğradığını söyledi. Onarım gemileri bu ayın başından beri denizaltı kablosunu yeniden bağlamak için çalışıyor. İşçiler bir noktada hattın eksik bir kısmını aramaktan vazgeçti.

Tonga Cable CEO'su James Panuve, Matangi Tonga Online'a verdiği demeçte, "Bir çığa gömüldüğünden şüpheleniyoruz" dedi.

Yetkililer, sonunda kablonun iki ucunu bulduklarını ve bağlantıyı Fiji'ye yeniden bağladıklarını söylediler.

James, Tonga Kablosunun hasara bağlı olarak aylar sürebilen yerel tarafını hala işçilerin tamir etmesi gerektiğini söyledi.

Vava'u'daki iletişim hala kapalı, ancak kamu hizmeti yetkilileri onları bu hafta içinde uydu aracılığıyla tekrar çevrimiçi hale getirmeyi umduklarını söyledi.

Geçen ay, Avustralyalı Telstra ve Yeni Zelandalı Spark, Tonga'daki kesintili veri hizmetini geri yüklemek için uydu donanımı ve terminalleri konusunda yardımcı oldu. Yetkililer, patlamadan sonra iletişimin haftalarca kesintiye uğramasını beklediklerini ve sakinlere restorasyon için sabırlı olmalarını tavsiye etti.

patlama ve tsunami en az beş ölüm ve bir düzineden fazla yaralanmadan sorumlu tutuldu.

Tonga, Güney Pasifik'te 169 adadan oluşan bir takımadadan oluşan küçük bir ülkedir. Yaklaşık 100.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır.