Rusya'daki Savaş Karşıtı Protestolarda 2000'den Fazla Kişi Gözaltına Alındı

Rusya'daki Savaş Karşıtı Protestolarda 2000'den Fazla Kişi Gözaltına Alındı

Rusya'da polis, Ukrayna ihtilafını protesto eden 2 binden fazla kişiyi gözaltına aldı. Protesto izleme grubu, tutuklamaların Rusya genelinde 48 şehirde yapıldığını söyledi. İnsanlar, Rus işgaline karşı hoşnutsuzluklarını ve hatta öfkelerini göstermek için resmi uyarılara karşı çıktılar.

Yıllardır Rusya muhalefetine yönelik baskıları belgeleyen OVD-Info monitörüne göre, işgal Perşembe günü başladığından bu yana çeşitli savaş karşıtı protestolarda 5.500'den fazla kişi gözaltına alındı.

Moskova'da çevik kuvvet polisi, bazıları barış işaretleri ve savaş karşıtı sloganlar içeren el yazısıyla yazılmış Rusça ve Ukraynaca pankartlar taşıyan protestoculardan genellikle sayıca fazlaydı. Bazıları önlerinde "Yeter" yazılı maskeler taktı.

Bağımsız televizyon kanalı Dozhd'un bir muhabiri, polise akredite olduğunu göstermesine ve basın yeleği giymesine rağmen protestolar sırasında tutuklandı.

Saint Petersburg şehir merkezindeki lüks Gostiny Dvor mağazasının dışında, yüzlerce savaş karşıtı protestocu bir araya gelerek kollarını bağladı ve ilahiler söyledi.

Pazar günkü protestolar, muhalefetteki politikacı Boris Nemtsov'un öldürülmesinin yedinci yıldönümüne denk geldi.

Bir Reuters tanığı, Moskova'da bazı tutuklamaların Kremlin'in hemen dışındaki Nemtsov'un vurulduğu yerdeki doğaçlama bir anıtta gerçekleştiğini söyledi. "Savaşa hayır!" diye bağırdı göstericilerden biri polis tarafından sürüklenirken.

Nemtsov, Başkan Vladimir Putin'in, Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinin ve Moskova'nın Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçılara verdiği desteğin önde gelen eleştirmenlerinden biriydi. daha geniş Ukrayna'da.

Ukrayna'nın Batılı müttefikleri, Rusya'nın kara, deniz ve hava işgaline yanıt olarak benzeri görülmemiş yaptırımlar uyguladı.

Putin, Harkov şehrini savunan Ukraynalı savaşçıların Rus birliklerini işgal ederek bir saldırıyı püskürttüklerini söylemesi üzerine Pazar günü askeri komutanlığına nükleer silahlı kuvvetleri yüksek alarma geçirme emri verdi.

Avrupa genelinde on binlerce kişi Pazar günü Rusya'nın işgalini protesto için yürüyüşe çıktı ve Berlin'de 100.000 kişi Ukrayna ile dayanışma içinde protesto etti.