Sobasını dahi yakmayan çiftçiye tam 8 bin lira elektrik faturası geldi

Sobasını dahi yakmayan çiftçiye tam 8 bin lira elektrik faturası geldi

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Güleş Köyü’nde yaşayan ve çiftçilik yapan Köksel Kara, evine gelen elektrik faturasıyla şok oldu. Kara’ya tam tamına 8 bin 965 TL fatura geldi.

Artvin’i Ardanuç ilçesi Güleş Köyü’nde yaşayan Köksal Kara, evii elektrikli kombiyle ısıttı. Yaşamını çiftçilik ve dolmuşçuluk yaparak kazanan Kara, şunları söyledi; “Evimizi ısıtmak zorundaydık, kömür pahalı odunla da her odayı ısıtamayınca mecburen elektrikli kombiyi bağlattık” ifadelerini kullandı.

8 BİN 965 TL FATURA GELDİ!

“Kombiyi burada bir iki arkadaş da bağlatmıştı, ‘ısısı iyi oluyor’ dediler. Bağlatmak zorundaydık, yani evleri ısıtamıyorduk. Biz burada odun da yakıyoruz. Odunu her odada yakamıyoruz, mutfak, oda, banyo… Kombi veya kazan bizim işimize geldi. Odun, kömür pahalı olduğu için bizler cereyanlı kombi bağlamayı düşündük. Daha ilk ayımızda öyle bir ağır fatura geldi ki bizi şaşırttı. Çünkü 8 bin 965 lira. Böyle bir fatura bizim için çok büyük, ağır. Yani aylığımız yok, yıllığımız yok. Hayvancılık yapıyoruz lakin çok büyük bir fatura. TEDAŞ’a dilekçe verdim, ‘gelip bakacağız’ dediler. 5. gün, gelip bakmadılar.

Bizim köyümüz kış ağırlıklı geçiyor, yedi ay kışımız oluyor. Kış ağır olduğu için ya odunu çok fazla yapmamız lazım ki bize yeterli olsun ya da odun yapmayınca kömür alacağız, kombi takacağız. Yani bunların birisini yapacağız, kömür bu sene zaten alınacak gibi değil. Dolarla yürüdü gitti. Köyde odun yapıyoruz, bizlere bir hafta süre dal, kütük toplama zamanı veriyorlar. Muhtarlığa emir veriyor işletmeden, biz bunları bir haftaya zaten yetiştiremiyoruz. Bize bu odun zaten yeterli olmuyor.

Bugün bakıyorum ki Ardanuç’ta çok büyük bir katliam var, kesim var, ormana gidiyorlar yani istedikleri ağacı kesiyorlar lakin köylü vatandaşa inanır mısınız hiçbir zaman yakacağı odunu vermiyorlar, veremiyorlar. Yasak diyorlar, engel oluyorlar lakin aşırı derecede kesim oluyor. Bunlara karşı da gelsek sesimiz yetmiyor.

Ormanımızda biz bunlara karşı gelsek de bizim bir türlü gücümüz yetmiyor. Sesimiz bir yerde çıkmıyor, biz bir yere yetişemiyoruz. Yani bize yakmak için veremediği odunların dışında aşırı bir şekilde katliam oluyor yani kesim demiyorum katliam oluyor.”

ÖDEYEMEYECEĞİZ

Bu koşullardan dolayı mecburen kombi bağlatmak zorunda kaldığını söyleyen Kara, “Kombi bağlayınca da böyle bir ağır fatura geldi 8 bin 965 lira yani bu faturayı da biz ödeyemeyeceğiz, kombiyi de keseceğim. Odunumuz da kış sezonuna yeterli değil. Sadece benim değil bütün komşularım mecbur kalıyoruz. Hangi taraftan vazgeçelim. Biz bu faturayı nasıl ödeyeceğiz, devletten, yetkililerden destek sağlamalarını bekliyorum. Yoksa biz çoluğumuzla, çocuğumuzla kışı nasıl geçireceğiz” dedi.