Uzman İddialarına Göre Malaysia Airlines Flight 370 'Cinayet-İntihar' Panında Kayboldu

Uzman İddialarına Göre Malaysia Airlines Flight 370 'Cinayet-İntihar' Panında Kayboldu

Malaysia Airlines Flight 370'e ne oldu ve nereye gitti? 2014 yılında 239 kişiyi taşıyan ve Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malaysia Airlines uçağına ne olmuş olabileceğine dair yüzlerce komplo teorisi var.

Bomba teorisi, MH370'in bir "cinayet-intihar planında" kaybolduğunu öne sürüyor. Sky News belgeseli "MH370: The Final Search" sırasında, iki uçak kazası müfettişi intihar planından bahsederek iddialarda bulundu.

Üst düzey bir havacılık güvenliği müfettişi ve emekli pilot olan John Cox, MH370'in kaybının tesadüf olmadığını söyledi. Belgesel Çarşamba gecesi yayınlandı.

Uluslararası yolcu uçuşu MH370, 8 Mart 2014'te Malezya'daki Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı'ndan havalandı ve planlanan varış noktası olan Çin'deki Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı'na doğru uçuyordu.

Mürettebat, uçuş Güney Çin Denizi üzerindeyken, kalkıştan yaklaşık 38 dakika sonra hava trafik kontrolü (ATC) ile en son iletişim kurdu.

Bundan sonra uçak ATC radar ekranlarından kayboldu, ancak askeri radar tarafından bir saat daha takip edildi. Uçak, planlanan uçuş yolundan batıya doğru saparken bulundu.

Sapmış yol hakkında yorum yapan Cox, Sky'a uçağın kıvrımlı rotasının, uçuşun kaptanlardan biri tarafından yönetildiğini gösterdiğini söyledi.

Daily Mail tarafından aktarıldığı üzere News Corp Australia'ya şunları söyledi: "Uçağın, komuta edilen bir manevra olmadan, ilgili tüm dönüşlerle gittiği rotayı uçamayacağına dair kanıtlar oldukça ezici."

Cox, uçuşun gidişatından Birinci Subay ve pilotun sorumlu olduğuna dair şüphelilere işaret ederken, rotanın uzman bilgisi olan biri tarafından uçurulması gerektiğini söyledi.

MH370 kaptanı Zaharie Ahmad Shah, uçağı Birinci Subay Fariq Abdul Hamid ile birlikte uçuruyordu.

Cox, uçağın veri bağlantısı sisteminin, gemide bunu yapacak bilgi ve deneyime sahip tek kişi olduğu için Shah tarafından devre dışı bırakılmış olabileceğini söyledi.

Ancak, Malay hava kazası sondası kesinlik gerektirdiği için teorisinin kanıtlanmasının pek mümkün olmadığına inanıyordu.

Teori daha önce olduğu gibi tamamen yeni değil, pilotun uçağı kaçırmaya çalıştığı iddia edildi.

Malaysia Airlines Flight 370'in ortadan kaybolması, en büyük havacılık gizemlerinden biridir.

Malezya, Çin ve Avustralya, Ocak 2017'de Hint Okyanusu'nun güneyinde iki yıllık, 200 milyon Avustralya doları tutarındaki sualtı aramasını uçaktan hiçbir iz bulamamasının ardından iptal etmişti.

ABD firması Ocean Infinity tarafından yönetilen ikinci bir üç aylık arama, Mayıs 2018'de benzer şekilde sona erdi.