Vazelin nedir, ne için kullanılır? Vazelinin faydaları nelerdir?

Vazelin nedir, ne için kullanılır? Vazelinin faydaları nelerdir?

Vazelin nedir? Vazelin ne işe yarar? Vazelin ne için kullanılır? Vazelinin faydaları nelerdir?

VAZELİN NEDİR?

Vazelinin tarihteki ilk keşfi, Amerikalı kimyager Chesebrough tarafından gerçekleşmiştir. Asıl amacın petrol kuyularını incelemek olduğu araştırmada vazelin, tesadüfi bir keşif olarak 1859’da ortaya çıkmış oldu.

Bir çeşit petrol türevi olarak ortaya konmuş olan vazelin, yaraların iyileşmesi hususunda etkili olduğu gerekçesiyle sağlık sektöründe kullanım olanağı bulmuştur.

VAZELİN NE İŞE YARAR?

Petrolden arındırılarak, gerekli işlemlerden geçirilip ‘petrol jeli’ olarak piyasada değer bulan vazelin; kozmetik sektöründe ve merhem olarak yaraların kapanması gibi işlevleri içinde barındırmak suretiyle, değerini korumaya devam ediyor.

Etkisinin kalıcı olduğu ve olumlu sonuç almak isteyenlerin kullanımı ile yaygınlaşan vazelinin faydalarını sıralamak da, vazelini doğru anlamak ve öğrenmek açısından oldukça önemlidir.

VAZELİN NE İÇİN KULLANILIR?

Vazelinin kullanım amacı, faydaları ile doğru orantılı olduğundan; maddeler halinde açıklamayı sizler için uygun gördük:

- Renksiz ve kokusuz olan vazelin, kimyasal bakımdan içeriğinin daha doğal olduğu gerçeğini gözler önüne serer.

- Normal nemlendiricilere göre kat be kat nemlendirme sağlayan vazelin, cilt kuruluğu yaşayan kişiler için özellikle kış aylarında rahatma sağlayarak; kuruma sonucu ellerde çatlama ya da yüzde kepeklenme yaratan durumların önüne geçmiş oluyor.

- Vazelin, içinde hem a hem de b vitaminlerini barındırır.

- Ciltteki herhangi bir yara, çatlama gibi durumların oluşumunda, sorunlu bölgeyle temas sağlarsa; iyileştirme özelliği sayesinde bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

- Kozmetik sektöründe hanımların bir numaralı tercihi olmasındaki sebeplerden bir tanesi de, kirpiklere sürüldüğünde besleyici içeriği sayesinde kirpiği canlı gösterebileceği gibi aynı zamanda kirpiklerin uzayarak daha da gür olmasına katkıda bulunur.

- Tırnaklara uygulanan manikür işlemi sırasında, hem bakım hem kolaylık yaratır. Tırnağın pürüzsüz görünümü için birebirdir.

- Makyaj temizleme jelleri ve toniklere gerek kalmadan, yalnızca bir pamuk yardımıyla ciltteki makyajın çıkarılmasına destek olur.

- Düzenli kullanım sonucunda, göz çevresindeki istenmeyen morluk ve renklenmelerin oluşmasını engeller.

- Yaşlanma ile birlikte var olmaya başlayan ince çizgilerin oluşumunu geciktirerek, daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlar.

- Kuru ve çatlayan dirsek ve dizler için yumuşama sağlayarak, bu rahatsızlıkları engeller.

- Elektriklenme yaşayan saçlar için bir çeşit saç yağı ya da sprey yerine kullanılabilir.