Doğru Şampuan Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Doğru Şampuan Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Saçlar vücudun en dikkat çeken ve yaşam standardı hakkında bilgi veren parçalarının başında gelmektedir. Bu da insanların saçlara olan ilgisini artırmaktadır. Saçların her zaman canlı ve doğal görünmesi isteniyor. Ama nasıl? İşte detaylar…

Saç sağlığında çevresel etkenlerin olduğu kişinin yaşamının da etkisi olduğu fazladır. Saçta bakımında kullanılan ürünlerin doğru seçilmesi saç sağlığını doğrudan etkiliyor. Özellikle kırılgan yapıdaki saçlar, uygun ürünlerin kullanılmaması halinde istenmeyen şekillere girebiliyor. Peki, saç bakımında şampuan seçimi nasıl yapılmalı? Hangi şampuanlar kullanılmalı? Merak edilen soruların yanıtları şu şekilde…

uzun-sac-nasil-yikanir.png

Doğru Şampuan Seçimi Nasıl Yapılır?

Normal bir saç tipine sahipseniz eğer, piyasadaki bütçenize uygun olan şampuanları kullanabilirsiniz. Bu şampuanlar derideki nem ve yağ oranının dengede kalmasını sağlar. Saç tipinizi bilmiyorsanız çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Saçlarınızı yıkadıktan sonra 1 günde yağlanma olmadıysa normal saç tipine sahipsiniz demektir.

Saç derisinde sebum oranı yüksek olanların yağlı saçlar için üretilen dengeleyici şampuanlara yönelmesi gerekmektedir.

Saçlarınızdaki hasar oranı yüksekse, kalıcı boyalardan ötürü zarar gördüyse, kuru ve yıpranmış saçlar için üretilen şampuanların kullanılması daha isabetli olacaktır.

Kepek oluşumu görülen saçlarda, kepeğe karşı etkili olan şampuanların düzenli şekilde kullanılması, kepeği engelleyecektir.

Yağlı saça sahip olanların içerisinde krem barındıran ürünlerden uzak durması gerekiyor. Bu ürünler saçların çok daha kısa bir sürede yağlanmasına neden olacaktır.

sac-nasil-yikanir-dogru-yikama-yontemleri-cover-resmi-670x450.jpg

Maske İhmal Edilmemeli

Gün içinde yıpranan saçlar her ne kadar şampuanla yenilense dahi kökten bir tazelik için her hafta maske yapılması tavsiye ediliyor. Saçları besleyen maskeler banyo sırasında kullanılarak saçların daha canlı ve parlak hale gelmesi sağlanabilir.