Kil Maskesi Nedir?

Kil Maskesi Nedir?

Zengin doğal mineralleri olan kil maskeleri çeşitlerine göre farklı cilt tiplerine faydaları vardır.

Genel faydaları ise gözenekleri açması, yağlı ciltleri dengelemesi ve siyah noktaları azaltması. Cilt sağlık sorunları olan kişiler uzmana başvurarak kullanmalıdır. Birçok çeşidi olan kil maskelerinden 3 tanesini ele aldık;

beyaz-kil-maskesi-tarifi-2.jpg

  • Beyaz Kil Maskesi

Beyaz kil maskesi; yağlı veya yağsız cilt tiplerini ayırmaz. Her cilt tipi için kullanılabilen maskedir. Yüzdeki yağ oranını dengeler ve bu sayede sivilce oluşumunu zamanla azaltır. Kırışıklığı olduğundan daha da azaltır.

  • Yeşil Kil

Yeşil kil maskesi; yağlı cildi olan kişiler içindir. Yağ oranı fazla olan kişilerin genellikle sivilceleri olduğundan fazladır. Sivilceleri yok etmekte uzman olan yeşil kil birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Özellikle güzellik salonlarında en çok kullanılan kil; yeşil kil maskesidir. Bunun dışında siyah noktalara beyaz kilden sonra iyi gelen 2. Maske yeşil kildir. Yeşil kil maskesinde tek dikkat edilmesi gereken, maske sürüldüğünde kesinlikle kıpırdanmamalı, kurumuş olan maskeyi çatlatmamalısınız.

  • Mavi Kil

Mavi kil sivilce ve siyah noktaların aksine lekelere iyi gelmektedir. Özellikle güneş lekelerini zamanla yok eden mavi kil, birçok yüze çözüm bulmuştur. Ölü hücreleri ciltten ayırır ve yenilerine yardımcı olur. Cildin daha parlak görünmesini sağlar. Hücreleri yeniler.

Kil Maskeleri Nasıl Kullanılır?

Kil maskelerinin birçok farklı türleri olsada kullanışları genellikle aynıdır. İlk olarak yüzünüzü herhangi bir sabun ile iyice yıkayıp, temiz olduğundan emin olduğunuzda bir peçete yardımı ile kurulamanız gerekmektedir. Daha sonrasında kil maskenizi göz çevrenizin yakınına gelmeyecek şekilde dikkatlice sürerek yaklaşık 10 dakika beklemelisiniz.

kil-maskesi-ana-gorsel-listelist.jpg

Bu maskeler kuruduklarında çatlak oluşturabilir. Maskenin mimiklerinizden dolayı çatlaması ise olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu sebeple yüzünüzü 10 dakika boyunca asla oynatmamanız gerekir. 10 dakika sonra yüzünüzü ılık bir temiz su ile tamamen temizlemelisiniz. Sert bir havlu olmadığı sürece havlu ile de kurabilirsiniz. Bu işlemi her maske için haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Yüzünüz olduğundan çok kuruyor ise kullandığınız maske yüz cilt tipinize uygun değil demektir.

Not: özel bir cilt probleminiz var ise kesinlikle uzmana gitmelisiniz. Başlangıçta çok az miktarda sürerek 1 hafta bekleyip yüzünüzde herhangi olumsuz etki yaratıp yaratmadığına bakmalısınız.