Avrupa Neden Yemek Tariflerinde Geridir?

Avrupa Neden Yemek Tariflerinde Geridir?

Bir milletin o anki durumunu aslında tarihi belirlemektedir. Geçmişinde yaşanan olaylar şuandaki kültüründen, eğitim düzenine, etik kurallarından, mali durumuna kadar her şeyi etkilemektedir. Türkiye'nin tarihi çok geniş ve eskiye dayanmaktadır.

Bir milletin o anki durumunu aslında tarihi belirlemektedir. Geçmişinde yaşanan olaylar şuandaki kültüründen, eğitim düzenine, etik kurallarından, mali durumuna kadar her şeyi etkilemektedir. Türkiye'nin tarihi çok geniş ve eskiye dayanmaktadır. Bu yüzden de günümüzde geçmişten gelen birçok farklı alışkanlıklar bulunmaktadır. Özellikle yemek kültürümüz de de Osmanlı mutfağına kadar ulaşan yemek tarifleri mevcuttur. Fakat dünya mutfağına baktığımızda kökeninde yaşanmamışlık olan bir sürü ülkenin mutfakları da bir o kadar zayıf kalmıştır. Özellikle Avrupa ülkeleri Osmanlı çekildikten sonra yeni kurulan ülkeler olduğu ve geçmiş kültürleri geniş olmadıkları için yemek kültürleri geri kalmıştır.

Hollanda Yemekleri

Bu ülkede yaşayan insanlar özellikle ülkenin ayakta kalması ve yok olmaması için çok çalışmaktadır. Fakat ne kadar tarımda ve hayvancılıkta çok kuvvetli bir yapıya sahip olsalar da tarif vermek konusunda bir o kadar geridirler. Et yemekleri lezzetli olmasının haricinde sadece ızgara olarak kullandıkları için kendilerine özgü hiç bir tarifleri bulunamamaktadır.

Fransa Yemekleri

Fransızlar her ne kadar güçlü bir şehre ve politik güce sahip olsalar da bu gelişimini yemek kültürlerine yansıtamamışlardır. Dünya mutfaklarını güzel manzaralar eşliğinde sunarak tüketicilerine güzel yemek yeme olanağı sunmaktadırlar.

İtalya Yemekleri

Gelişmiş Avrupa ülkeleri arasında yemek konusunda kendini geliştirmiş en büyük ülkelerden biri İtalya’dır. Pizza ve makarna gibi hamur işi yemekleri konusunda Dünya devi olmuşlardır. Sadece hamur işi değil aynı zamanda tatlı konusunda da oldukça iyidirler. Tiramisu tatlısı ile dünya mutfağına katkıları bulunmaktadır. Bunların haricinde çok fazla kendilerine ait yemekleri bulunmamaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında İtalya 'da Türkiye'ye yakın olduğu için Türk mutfağından etkilendiği görülmektedir.

Balkan Yemekleri

Ülkeler Türkiye'ye ne kadar yakında o kadar yemek çeşitliliği artmaktadır. Bunun nedeni Türk kültürüne yakın olma ve etkilenmelerindendir. Özellikle balkanlar bunun en büyük örneğidir. Balkan yemekleri Türk yemeklerine çok benzemekte fakat daha az baharatlı olmaktadır. Bosna Hersek’te Boşnak böreği, Makedonya'da köfte gibi birçok yemek tarifi bulunmaktadır. Fakat bu ülkeler arasında Hırvatistan, Kosova gibi daha batıya gidildikçe yemek çeşitliliğinin azaldığı gözlemlenmektedir. Balkan ülkeleri arasında savaş olduğu için bu ülke vatandaşları yemek kültürlerinde birbirleri ile etkilenmemiştir.