BioNTech’ten Omicron varyantına özel aşı

BioNTech’ten Omicron varyantına özel aşı

Korona virüs varyantları her geçen gün hız kesmeden büyümeye devam ediyor. BioNTech ve Pfizer, Omicron’a özgü geliştirdikleri yeni aşıyla klinik çalışmalarını 18 ila 55 yaş grubundaki gönüllü kişilerle birlikte başladığını ifade etti.

Korona virüs salgının etkisi tüm dünyada görülmeye devam ediyor. BioNTech ve Omicron’a karşı geliştirilen yeni aşının klinik çalışmalarına da başlandığı ifade edildi. Söz konusu çalışma kapsamında 18 ila 55 yaş grubunda bin 420 yetişkinde ilk doz ve hatırlatıcı doz şeklinde aşı uygulanıyor.

ÇALIŞMA NASIL OLACAK?

Yeni aşı çalışması, 3 grupta incelenecek. Çalışmadan en az 90-180 gün önce 2 doz BioNTech aşısı olan ilk gruptaki gönüllülere bir veya 2 doz geliştirilme aşamasında olan aşıdan uygulanacak.

İkinci grupta yer alan gönüllüler ise çalışmadan en az 90-180 gün önce 3 doz BioNTech aşılı olacak ve Omicron’a özel hazırlanan aşıdan bir doz olacaklar. Kovid-19’a karşı hiç aşılanmamış kişilerden oluşan grup ise, yeni aşı çalışmasından 3 doz olacaklar. Omicron’a özgü hazırlanan yeni aşı, mevcut aşılar gibi 30 mikrogramlık dozlar halinde uygulanacak.

"POTANSİYEL MUTASYONLARA KARŞI DA HAZIRLIKLI OLUNMASI GEREKİYOR"

Pfizer’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Aşı Araştırma ve Geliştirme Başkanı Kathrin Jansen, “Mevcut araştırmalar ve veriler, hatırlatıcı dozların Omicron’a bağlı ciddi hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı yüksek düzeyde koruma sağlamaya devam ettiğini gösteriyor. Fakat buna rağmen bu korumanın zaman içinde azalması durumuna ve gelecekteki potansiyel mutasyonlara karşı da hazırlıklı olunması gerekiyor. Omicron’a özel bir aşıya ihtiyaç duyulursa, üretiriz. Fakat elbette sağlık yetkilileriyle aşı dağıtımı öncesinde bunun sonuçlarını tartışmalı ve onaylarını almalıyız ” dedi.

Pfizer’ın Ceo’su Albert Bourla geçen ay, Omicron mutasyonu için yeni bir aşıya ihtiyaç duyulması halinde, Mart ayında yeni bir aşının olabileceğini söylemişti.